ALLIK VE FONDÖTEN
Geri
    Cilde renk vermek, genç, sağlıklı ve güzel görünmek için kullanılan bir kozmetik ürünüdür. Kullanımı M.Ö. 3000 yıllarına kadar dayanır. Diğer kozmetik ürünleri arasında oldukça önemli bir yer tutar, çünkü daha uzun süre kullanıldığı için, dayanıklılığı da kozmetik ürünleri arasında en uzun süreli olanlardandır.
     Çok değişik şekillerde hazırlanabilir: Toz, süspansiyon, emülsiyon, krem şeklinde olanları vardır. Toz şeklindeki allıklar, aynen toz pudralara benzer. Onlar gibi hazırlanan ancak, daha fazla miktarda renk maddesi içeren kozmetik ürünlerdir. Toz allıklar homojen, kolayca uygulanabilecek, cilde yapışacak ve örtme gücü çok iyi olacak şekilde formüle edilmelidir. Kaolen gibi opaklık sağlayan maddelerden başka talk, renk maddeleri ve organik pigmentler içerirler.
     Sıvı allıklar ise, cilde farklı bir ton sağlamak, ciltteki temel makyaj malzemesinin rengini düzeltmek ve bazı cilt bozukluklarını örtmek için, kullanılan fondötenlerdir.
     Katı çubuk allık olarak kullanılan allıklar da, son zamanlarda geliştirilmiş allıklar olup, çok kullanılan şekiller değildir.
     Gliserin ve daha bir çok maddenin yanında, allıklarda koruyucu maddeler de kullanılır. Bileşimlerinde gliserin, propilen glikol veya sorbitol ilavesi ile, ciltten çabuk uçmasına engel olunur.
     Ürünün ciltte rahatça yayılması gerektir. Emülsiyon tipi allıklar, viskoziteleri yüksek olduğu için, burada pigmentlerin çökmesi gecikir. Krem allıklar sulu ve susuz olmak üzere, iki grup altında incelenir ve kullanılması toz olan şekillere nazaran daha rahattır.