Sitenin Kuruluş Amacı

     Türkiye'de ilk defa Kocaeli Üniversitesinde açılan bir bölümü tanıtmak ve bu bölümün kuruluş amacını açıklamakla, 21.yüzyılda bir çığ gibi büyüyen Kozmetik Sanayinin, insan yaşamındaki yeri ve önemi belirtilmiş olacaktır. Bu bölümün adı Kozmetik Teknolojisidir. ve  amacı: kozmetik bilimini bilen öğrenciler yetiştirmektir. Sitenin amacı da kısaca; kozmetiğin sadece insan yaşamında güzelleşmek için kullanılan ürünlerden ibaret olmadığını belirtmektir.

     Öncelikle Kocaeli Üniversitesi'nde kurduğum Kozmetik Teknolojisi önlisans bölümü'nün ne zaman ve nasıl kurulduğunu, amacının ne olduğunu açıklamak istiyorum.

     1998 Öğretim yılında Türkiye'de ilk defa, Kocaeli Üniversitesi'nde açılan bu bölüm, yıllarca yaptığım araştırmalarımın sonucu kurulmuş bir bölümdür. Dünyada pek çok ülkede liseden sonra, en az üç yıllık kozmetik yüksek okulları vardır. 1998 kuruluş yılına kadar, Türkiye'de yüksek öğretimde böyle bir bölüm açılmamıştır. Bu ülkemiz için büyük şanssızlık ve eksikliktir. Bu eksiklik bölümün açılması ile kısmen giderilmiştir. Kozmetik sanayinin ihtiyacı olan, bu bölüm mezunlarının çalıştığı alanlarda 2000 yılına kadar, ilgisi olmayan elemanlar çalışmaktaydı. Bölümün açılmasıyla, bu gün mezun olan öğrenciler tüm kozmetik şirketler, biyokimya laboratuvarları, pazarlama şirketleri, ecza-kimya laboratuvarları, güzellik enstitüleri ve daha pek çok kuruluşlarda, kozmetik sanayinde ve ilgili sanayilerde çalışmaktadırlar. 

     Sanayi bölgesi olan Kocaelinde bu bölümün açılışında, Türkiye'deki yabancı - yerli pek çok kozmetik kuruluş bana yardım etmiştir. Başta Unilever olmak üzere kozmetik dernekleri, Henkel, Palmolive-Colgate, Procter & Gamble, Loreil, Aromel, Fatih Kozmetik, Eczacıbaşı gibi şirketlerin yetkili elemanları, teknik eleman yetiştiren üniversite mezunlarının olması için raporlar ve önerilerle bana destek olmuşlardır. Hüner Gülay (Unilever Yönetim Kurulu Üyesi. Şu anda Hollanda'dadır), Musatafa Bağan ( Kozmetik Dernekleri Genel Sekreteri. Şimdi Türkiye Kimya Sanayicileri Genel Sekreteri), Sevgi Salar Gürgen (Henkel. Şimdi Cognis AR-GE Şefi), Mehmet Akdeveli (Palmolive & Colgate Kocaeli Sanayi Bölgesi Fabrika Müdürü.) hepsi de üstün kariyerli, branşlarında yetkili kişilerdir. bu arkadaşlarıma yeniden teşekkür etmek istiyorum. Bölüm açıldıktan sonra yoğun zamanlarından zaman yaratarak derslerimize girmişlerdir. Bölüm onların destekleri ile inanılmaz bir gelişme göstermiştir ve Üniversiteden ayrılışıma kadar hep yanımda olmuşlardır. Dolayısı ile ben bu bölüme, tek başıma başladım ama çok destek aldım. Bu da çalışmalarıma büyük bir güç kattı. Genişliğini asla tanımlayamıyacağım kozmetik dünyasının içine girince, insan sağlığının güncel yaşamda ki kozmetik ile ne kadar iç içe olduğunu ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anladım. Doktora konum olan Hijyenin de kozmetikte ne denli yer tuttuğunun önemini gördüm.

     Bölüm açılırken, dünyadaki tüm üniversitelerde yaptığım araştırmalarda: bu bölümlerin en az üç yıllık okullar olduğunu gördüm.  Ancak ülkemizde üç yıllık yüksek okul yoktur. Önceki yıllarda mevcut olan üç yıllık yüksek okullar iki yıllık önlisans ve dört yıllık lisans programlarına dönüştürülmüştür.  Kocaeli Üniversitesinde açtığım program iki yıllık bir önlisans programıdır.  Kozmetik Teknolojisi bölümü adı altında açılan bu programda: Kozmetiğe Giriş, Doğal Bileşikler Kimyası, Çevre Kirliliği ve Insan Sağlığı, Ürün Geliştirme Teknikleri, Kozmetik Yasası, Ambalaj Teknikleri v.s. gibi kozmetik sanayine yönelik derslerle beraber, Mikrobiyoloji, Toksikoloji, Dermatoloji gibi Tıbba yönelik derslerin de yer aldığı bu bölümün, her yıl yeni konan derslerle hacmi genişlediğinden dört yıllık lisans programına dönüştürülmesi için yaptığım çalışmalar, hazırladığım programlar, tıp fakülteleri, dermatologlar, estetik cerrahlar, kozmetik sanayi yetkilileri, halka açık yapılan anketler, sayısız seminerler, yapılan tüm araştırmalar dört yıllık olduğu taktirde öğrencilerin lisans üstü çalışmalara açık olabileceği, master - doktora programlarıyla kozmetik çıkışlı öğrencilerin, sanayi için ne kadar yararlı olabileceği gerçeğini ortaya koymaktadır. Ancak üniversite bu konuya sıcak bakmamıştır.

     Öğrenciler iki aylık ciddi stajlarını tıp fakulteleri dermatoloji ana bilim dallarında, kozmetik kuruluşlarında ve kozmetik sanayi laboratuvarlarında yapmaktadırlar.

     Sayılamayacak kadar kozmetik ürün içeren kozmetik dünyası; Tıbbın da konusudur, yapılacak operasyonlar, tedaviler, tedavi sonrası kullanılan ürünler, bu konuda verilen öneriler ve uygulamaları bilen ve uygulayan kişilerle, ancak bu bölüm çıkışlı olanlar olmalıdır. Bu işlemler gelişi güzel kişiler tarafından yapılmamalıdır. 

     Kozmetik yalnız güzellik demek değildir, sağlıklı yaşam, hijyen, bakım derken de bu kastedilmiştir. Basit olarak bir dermatolojik kremi, normal günlük kremden ayırdetmek  gerekir. Kokunun, insan psikolojisindeki etkisini bilmek, ter kokusundan ten kokusuna, ağız kokusundan gıdaların tende ve ağızda oluşturduğu kokuya, traş biçağından traş losyonuna, agneye, saç renginden saç dökülmesine, günlük nane limon, gül kokusundan sararan dişe kadar, herşeyin kozmetiğin konuları içine girdiğini bilmek demektir. Bilimsel yaklaşımlarla, - kulaktan dolma bilgiler, bir hafta on günlük kurslar sonucu alınan bilgilerle değil -  yardım etmek, yol göstermek, tedavi etmek, önerilerde bulunmak en başta gelen amacımızdır. Her gün yeni bir ürünün üretildiği, kozmetik teknolojisinin geliştiği ortamda, ürünleri, ürünlerin kullanılışı, değişimleri, Türk insanı ile, diğer dünya insanlarının arasındaki, cilt yapısı farkları nedeniyle, kullanılacak ürün ve uygulanacak yöntemlerin neler olabileceği, sağlıklı bir kozmetik yaşamın yararlı olabileceği unutulmamalıdır. Yapılan üretimlerin insan yaşamını dikkate alan kozmetik yasasına uygun olup olmadığının bilinmesi, milimetrik ölçülerde katılması gereken toksik kimyasal maddelerin, insan vucudunda oluşturacağı etkenlerinin bilinmesi demektir. Bütün kozmetik ürünler, kimyasallardan oluşur ve onların etkisini azaltan katkı maddeleri de kimyasaldır. Bütün kimyasallar toksiktir, toksik maddeler de kanserojendir. Bu nedenle; kozmetik yasasına göre üretilmeli, uygulanmalı, onun dışına çıkılmamalıdır.

     Işte amaç budur.

     Sağlıklı, kozmetikli bir yaşam dileğiyle.