BANYO KÖPÜKLERİ
Geri
    Bir taraftan vücudu temizlerken, aynı zamanda cildi besleyip rahatlatma ve güzel kokma özelliğine sahip kozmetik ürünleridir. Bileşimlerinde, genellikle bitki özleri bulunduğundan, nemlendirici etki yaparlar. Yağlı ciltler için, ayrıca cilde hafif bir yağsızlık özelliğine de kavuşturabilme olanağı sağlayan çeşitleri de vardır.
     Bu nedenlerle, cilt çeşitlerine göre içerikleri değişik, konsantrasyonları ve  farklı kullanım özelliklerine sahip olmaları açısından, farklı amaçlarla kullanılır. Vücut için çok yararlı olmalarına rağmen kullanılmaları pek yaygın değildir. Özellikle Türkiye'de insanların vücut bakımlarına olan gerekli önemi göstermemeleri yanında, ekonomik nedenlerden de bu ürünlerin çok iyi tanınmadıkları söylenebilir. Ayrıca pek çoğu, küvet sistemi banyo işlemlerinde kullanıldığında, küvet kullanımının çok yaygın olmaması nedeniyle, kullananların sayıları çok sınırlıdır. Ancak her şeye rağmen kullanımları, her geçen gün artmaktadır.
     Çünkü Shaver Jel adı altında bugün, bir çok kozmetik kuruluşu, banyo köpüklerini daha pratik kullanılır hale sokmuştur.
     Bugün vücut bakımının yanında, el ve ayak bakımı da güncellik kazanmaya başlamış durumdadır.
     Banyo köpüklerinde, genellikle kullanılan kimyasal maddelerin amaçları koruyucu, temizleyici etkiye sahip olan, anyonik deterjanlardır. UV ışınlarının zararlı etkilerini absorblayarak, pH ayarlayarak, cildi nemlendirerek koku vermek amacıyla kullanılır.
     Bilişimleri: Çilek, şeftali, portakal, yosun gibi değişik meyve ve özleri ve kimyasal maddelerden meydana gelmiştir.
     Şeftali kokulu banyo köpükleri: Nemlendirme, yumuşatma özelliklerin yanında vücut rahatlatan ve cildi pürüsüz hale getiren kozmetik ürünleridir. Ayrıca sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri de vardır.
     Çuha çiçeği yağlı banyo köpükleri: Cildi yumuşatan bakım kremleri olup nemlendirici, koruyucu özelliklere sahiptirler.
     Çilekli banyo köpükleri: Çilek, krem ve meyve kokteylinden oluşmuş bu ürünler, cilde ipeğimsi bir görünüm kazandırarak sağlık ve yumuşaklık etkisi yanında koruyucu, besleyici ve de koku verme özelliğine sahiptir.
     Aromaterpik banyo köpükleri: Vücudu rahatlatma, kasları dinlendirme özellikleri yanında, koruyucu özelliklere sahip olan, etkili kozmetik ürünleridir.