CİLT SORUNLARI VE NEDENLERİ
Geri
       Psikolojik nedenler, yoğun çalışmalar, zor yaşam koşulları, güneş, rüzgar, soğuk, kuru hava ve genetik nedenlerle, ciltte doğuştan veya sonradan, erken yaşlanmalar gibi sorunlarla, ciltte bazı olumsuzluklar ortaya çıkar. Bu sorunların başında;
       1- Kuruluk, yani pul pul dökülmeler olur.
       2- Yağlılık; devamlı parlaklık, yağsız görünümde ki kuru ciltler kadar problem yaratır.
       3- Hassas ciltler; güneş, soğuk, rüzgar, gazlar gibi etkenlerden etkilenir.
       4- Erken yaşlılık gibi nedenlerle ortaya çıkarsa, insanda çok çeşitli başta psikolojik olmak üzere rahatsızlıklar doğurabilir.

       Erken Yaşlılık Belirtileri;
      

       1- Çizgiler; başlangıçta hafif ama gittikçe kalınlaşıp derinleşen iyice yerleşen kırışıklıklar oluşur, bunlar tüm vücutta meydana gelir, cildin parlak-canlı görünümü gider, yerini kırışık mat-cansız bir cilt alır.
       2- Elastikiyet kaybı da, cildin yaşlanmayla kuruyup nemini kaybetmesi olayıdır, dolayısıyla cilt esnekliğini kaybeder.
       3- Ciltte daha önce görülmeyen, kahverengi lekeler ortaya çıkar.
       4- Cilde yakın kılcal damarlar çatlayarak, ciltte morlukların, çatlakların belirmesi ve cildin düzgün görünümünün bozulmasını sağlar.
       5- Ciltteki gözenekler büyüyerek, yağ ve kirlerin çirkin bir görünümünü ortaya çıkarır.

       Cilt sorunları insanlarda çeşitli problemler yaratır. İnsanların yaklaşık % 80'i cilt sorunları olduğunu düşünür, % 60'ının cildi yer yer kurudur. Kuru ciltlerdeki sorunların en önemlileri, cildin tabakalar halinde, yani birbirine yapışmış bir şekilde, hücreler halinde dökülmesidir. Bu tip ciltler problemli ciltlere girer. Nem miktarı azdır, sürekli nemlilik ister. Bu durumun cildin su içeriği ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu tip ciltler için, nemlendirici kullanılabilir. Tüm nemlendiriciler, kuru ciltler için uygun olabilir.


       Akne-Sivilceler

       Akneler, yetişme çağındaki genç kızların ve delikanlıların her zaman korkulu rüyasıdır. Nedeninin yağlı ciltler olduğuna bağlamak gibi yanlış bir düşünce vardır. Rahatsızlığın başlamasına neden olarak, hormonal faaliyetler (androjen) gösterilebilir. Ergenlik çağında artan hormonal faaliyetlerin sonucunda, yağ bezleri büyür. Aknelerin tıkanmaları ve iltihaplanmaları kolaylaşır. Yetişkinlerde de her zaman sivilcelere rastlamak mümkündür. Ancak, bunların nedeni aknelerinkinden çok farklı olabilir.
       Akne sorununun nedeni, yağ bezi kanalındaki mikroorganizmalar ile ilgili olabilir veya en azından bunları da içeriyor denilebilir. Ağızdan alınan ilaçlarla veya yerel olarak sürülen antibiyotikler sayesinde, aknelerin biraz olsun tedavi edilebilmesi de bunun bir göstergesidir.
       Akne oluştuğunda, sebum salgısının artması nedeniyle, aknenin tedavisinde yerel olarak sürülen bir çok ilaçta sülfür ve resolcinol gibi "kurutucu" maddeler vardır. Aknenin esas nedeninin yağ düzeyi olmaması nedeniyle, bu tür tedaviler fazla başarılı değildir. Dolayısıyla sivilcelerin tedavisinde kısmen kullanılmaları gereken cilt temizleme ürünleri, tek başlarına sorunu gideremezler.
       Bu tip tedavilerin doktora sorulmadan yapılması tehlikelidir. Ancak bir cilt doktoruna danışarak, önerdiği bir ilaç veya pomatla tedavi yoluna gidilebilir.
       Sivilcelere çoğu ülkede, insanların % 95'inde, rastlamak mümkündür. Gençlerde yaklaşık % 80'inde, akne türlerinden birine rastlanır. Yağ bezelerinin tıkanması olduğu gibi, olası bir cilt enfeksiyonundan da kaynaklanabilir. Tedavileri genellikle zordur, yani belirli süre gerektirir. Cildi yıkama, temizleme, beslenme gibi önlemlerin, başarılı olduğu da kesin olarak söylenemez.
       Ayrıca kaşıntılar, kırmızılıklar, duyarlı ciltlerde her zaman sorundur. İyi anlaşılamayan sorunlar, cilt için problem oluşturur. İnsanların yaklaşık % 60'ı ciltlerinin duyarlı olduğunu düşünürler. Bunun anlamı "benim cildim özeldir" demektir. Oysa çok azının (% 2-5) cildi, gerçekten duyarlı veya alerjiktir, yani hassas cilttir. Bu tür durumlar, cilt bakım ürünlerinin değiştirilmesinden de kaynaklanabilir.