CİLT  TİPLERİ
Geri
        Kuru Cilt      
       Kuru cilt ince gözenekli olur. Kullanılan ürünler A ve E vitaminleri, bitkisel yağlar, sakinleştirici otlar içermelidir. Temizleme işleminde cildin yağını azaltmamalı, yağ şeklinde ürünler kullanılmalı, ayrıca nemlendirici ampuller kullanılabilir. Gülsuyu da iyi bir temizleyici olarak önerilir. Ancak cilt temizlemede su ile yıkama en iyi temizleme yöntemidir. Sahne makyajları ağır olduğundan cilde uygun temizleyici ürünler kullanılmalıdır. Ürünlerin canlandırıcı, hücre yenileyici, dolaşımı kolaylaştırıcı özelliklere sahip olması da önemlidir.       
      
       Yağlı Cilt
 
       Yağlı ciltlerde yağ bezlerinin aşırı fonksiyonu gözlenir ve cilde uygun özelliğe sahip ürünlerin kullanılmasında yarar vardır.      

       Normal Cilt
    
  İdeal cilt tipidir. Ter ve yağ bezleri, dengeli üretim yaparlar. Hücre yenilenmesi dengelidir, ne kuru ne de yağlı ciltlerdir. Sağlıklı salgılamanın sonucunda cilt; pembemsi, küçük gözenekli, taze, düzgün görülmektedir. Nem idealdir, çünkü yağ ve ter bezleri düzenli çalışmaktadır. Yapılan bakımlar da A ve E vitaminleri kullanılmalıdır.

       Karma Cilt
       Karakteristik özelliği, ciltte ve saç derisindeki kepeklenmelerdir. Hücreler yüksek oranda dejenerasyona uğrar. A ve E vitaminleri içeren, canlandırıcı, dengeleyici, sakinleştirici etkili kozmetik ürünlerin kullanılması gerekir. Pullanmalar için soyucu (peeling) işlemler yapılabilir.

       Problem Cilt
       Yıpranmış ve hassas görünümlüdür. Erken yaşlanmış görünmenin nedeni düşük tansiyon, genetik nedenler, organizmanın aşırı yüklenmesi olabilir. Canlandırma ve uyarma işlemi yapılmalıdır, ılık ve soğuk değişimli kompresler yapılması da önerilebilir.

       Olgun Cilt
       A ve E vitaminleri, doğal maddelerle desteklenmelidir.