DEODORANTLAR
Geri
     Parfümlerin bileşimine girdiği önemli kozmetik ürünlerinden biri olan deodorantlar, apokrin denilen ter bezlerinin salgıları sonucu, bu salgılara karşı bakterilerin, (gram pozitif, gram negatif bakteriler) istenmeyen ve keskin cilt kokularını gideren kozmetik ürünlerdir. Bu ürünler kullanıldığında, vücutta oluşan ter miktarına etkileri yoktur. Ancak cilde uyan kokulu bir deodorantın seçimi ile, ter kokusu, kullanan ve çevredekiler için kısmen giderilmiş olur.
     Aslında ter bezleri, salgı oluşturduklarında meydana gelen ter, hem sterildir hem de kokusu yoktur. Ancak, cilde yayıldıktan sonra, etraftan gelen bakteriler nedeni ile, istenmeyen kokular oluşur. Terin bileşiminde lipidler, proteinler vardır. Bu proteinlere üşüşen bakterilerin sayısı, bir anda artar ve kokunun devam etmesini sağlar. Bu nedenle, ter kokusunu gideren kozmetik ürünlerin buradaki görevi, bakterilerin üremesini ve etkilerini azaltmaktır.
     Bugün, pek çok çeşitleri olan ter önleyici bu ürünler, en çok kullanılan kozmetik ürünler sınıfından olup, herkes tarafından bilinmekte ve her an kullanılmaktadırlar.