DERMATOLOJİK KREMLER
Geri
    Deri, tırnak, saç gibi organların görünüşünü düzelten, bu organlara ait hastalıkları gideren ve güzelleştiren, kozmetik ürünleridir. Daha doğrusu, tedavi amaçlı kullanılan güzellik ürünleridir. Bunların başlıcaları;
     1- Deriye uygulananlar: Krem ve losyonlar, güneş ürünleri, deodorantlar, antipersparanlar, traş losyonları, pudralar, allıklar, göze uygulanan ürünler,
     2- Saça uygulananlar: Şampuanlar, saç kremleri, saç boyaları, saça şekil verenler,
     3- Dişe ve ağıza uygulanan ürünler: Diş patları, ağız suları, diş macunları,
     4- Ayak ve tırnaklara uygulananlar: Banyo ürünleri, depilatuarlar.
     5- Ayrıca antienzimatikler ve amonyaklı maddeler, hormon krem ve losyonlar, bunların arasında sayılabilir.
     Bu ürünlerin içinde en önemlileri, el kremleri ve losyonlarıdır.

     El Kremleri ve Losyonlar

    
Ellerin su ve deterjanlarla çok sık temas etmesi sonucu, ayrıca soğuk havada kuruma ve çatlamalar nedeni ile, ellerde çeşitli şişme, kabarma ve yarıklar görülebilir. Bütün hücreler corneumdaki parçalanmalar nedeni ile, eski haline dönemez, pürüzlü bir şekil alır.
     El kremleri ve losyonları örtücü bir film ödevini görerek dokudaki kurumuş, büzülmüş hücreleri örterek, düzgün bir yüzey sağlar. Ellere uygunanan bu krem ve losyonların özellikleri bileşimlerindeki maddelere bağlıdır. Bu maddelerin başlıcaları: yumuşatıcı, tedavi edici, nemlendirici, koruyucuların yanında parfüm ve renk maddeleridir.
     Koruyucu kremler genellikle deri üzerinde elastiki bir tabaka oluşturur. Bu tabaka deriye penetre olması istenmeyen maddeler için bir baraj görevi yapar. Ayrıca, endüstride çalışan işçilerin özellikle kadın işçilerin, bu tip kremlere ihtiyaçları vardır. Çünkü, kimyasal maddelere karşı koruyucu kremlerin kullanılması gerektir.
     Bebeklerde de, bu çeşit koruyucu krem kullanılmaktadır. Bu koruyucu kremler krem - su itici hassasiyeti dolayısıyla, idrar ve terden oluşan iritasyona engel olur ve bebeğin derisinde, bebek bezi sürtünmesinden meydana gelebilecek alerjiyi engeller.
     Deterjanlarla devamlı temas halinde olan ellerde de, dermatitler oluşacağından, bunların önüne geçmek için koruyucu kremler kullanılmalıdır.
     Aseton, benzin, alkol, terebentin boyar madde ve bunun gibi kimyasallarla uğraşan kişilerin de, bu maddelere karşı koruyucu kremler kullanmaları gerekmektedir.
     Ancak deriyi korumak için hazırlanan bu krem ve losyonların, deriye etkili maddenin vereceği zarardan daha az zarar verecek etkiye sahip olmalıdır. İyi formüle edilmeyen bir dermatolojik kozmetik ürün koruyuculuğunu tam olarak yapamadığı gibi, her çeşit irritasyona neden olabilir.
     Onun için çok iyi formüle edilmeli, koruyuculuğu tam olmalı, uzun süre etkili olmalı, çok yağlı olmamalı, pH'ları iyi ayarlanmalı, kesinlikle alerjiye neden olmamalıdır.