Doğal Yöntemlerle Saçların Korunması Geri
 

(14-17 Haziran’da Beauty Eurasia Koz. Fuarında düzenlenen 4 günlük seminerdeki sunumdan bir bölüm)

İnsanın fiziksel görünümünde, en önemli rolü oynayan, ama asıl görevi koruyuculuk olan bir parçasıdır saç. Kadın ve erkek vücudunda saç, güzelliğe güzellik katan bir parçadır. Güzel saça sahip olan bir kadın ayrıcalık taşır. Görevi koruyuculuktur, çünkü kirpik ve kaşlar gözü nasıl koruyorsa, saçlarda dışarıdan gelen toz , rüzgâr ve her türlü etkenden (ışınların etkisinden), başı, saç derisini her türlü dış etkenlere karşı bir zırh gibi korur.  Bu nedenle; saçımıza, saç sağlığına dikkat etmek gerektir.   

 Sağlıklı beslenme; vücut sağlığı için ne kadar önemliyse saçlar için de o kadar önemlidir. Saçlar da, doğal ve iyi gıdalarla beslenme sonucu sağlıklı olur. Ancak, başta genler olmak üzere ; yaşamdaki her türlü sağlık problemleri, çevre etkenleri, bütün bunların yanında stres ve depresyonlar, saç üzerinde olumsuz etkiler yaratır.

Öncelikle aldığımız gıdalar, doğal ürünlerle beslenme çok önemlidir. Gıdalarla alınan her çeşit doğal vitamin ve mineraller, saçımızın sağlıklı olmasında büyük rol oynar. Vücudun ihtiyacı olan bu ürünleri yeterince almadığımız takdirde, vücudun her organı gibi saçlar da etkilenir, dökülür, cılızlaşır, uzamaz.

       Ayrıca: yaşantımızda geçirdiğimiz hastalıklar, stresler, depresyon ve üzüntüler saç sağlığını etkiler. Bir gecede geçirilen büyük bir sıkıntı ve üzüntü sonucu beyazlayan, dökülen saçlar çoktur.

       Bütün bunların yanında saç genlerle çok yakından ilgilidir. İnsanın genlerine bağlı olarak saçı az, çok, sağlıklı, sağlıksız olabilir.       

       Bu nedenlerle ; Saç bakımı çok önemlidir. Gündelik kullanılan şampuanlar, saç kremleri, saç boyaları, saç losyonları, taraklar, fırçalar, her gün yapılan fönler, her gün yıkanan saçlar, saçların yıpranmasında büyük rol oynar.

        İlk çağlardan bugüne, doğal yöntemlerle saç bakımı hiçbir zaman güncelliğini kaybetmemiştir. Ancak, bu yöntemler pek çok kişinin uygulamadığı, sadece saçı sağlıksız hale geldiği zaman yani, döküldüğünde, inceldiğinde, uzaması azaldığında denenmeye çalışılan bu yöntemlerdir, çok eskiden beri bilinir. Bu yöntemlerin arasına, her gün bir yenisi üretilen şampuanlar, sabunlar girmez.

       Sabun derken, doğal yağlarla üretilen zeytinyağlı sabunlar saç için her zaman en iyileridir. Belki saçı matlaştırabilir ama bileşiminde katkı maddesi, yani kimyasal maddeler bulunmadığından, saça hiçbir zarar vermez. Bileşimindeki zeytinyağından dolayı saça yararlıdır. Saçı hafif sertleştirebilir, ama parlatır, sağlamlaştırır.

       Saçlar cinsine göre 2’ye ayrılır.

             1. Kuru saçlar: Yani bir iki damla şampuan veya bir defa sürülen sabunla temizlenen saçlar ki bunlar, en ufak bir tarak, fırça darbesiyle kırılıp elektriklenir. On gün yıkanmasa bile bir damla yağ birikmez. Hep kabarıktır temiz görünümlüdür.

              2. Yağlı saçlar: Banyodan bir gün sonra yağlı, kirli, yapışkan bir görünüm alan saçlardır ki, bu saça sahip olanlar bu görünümden kurtulmak için, her gün saç yıkarlar. Bu saçlar daha çabuk dökülen saçlardır. 

Saç birçok kişinin yanlış bildiği gibi ölü değildir. Saç canlıdır, ancak dökülen saç ölüdür. Saç uzar, kesilince tekrar uzar, dökülünce yerine yenisi gelir. Tırnakta da aynıdır. Sertlik olayı cansız olduğunu göstermez.

       Saç C,H,O ve N olan yani hücrenin temel taşı olan elementlerden meydana gelmiştir ve tutuşunca öyle hızlı yanar ki, buda yapısındaki C,H,O v elementlerden dolayıdır.

       Saç bakımında, saça uygulanacak doğal yöntemlerin başında zeytinyağlı sabunların kullanımından başka, bitkisel olarak kullanılan bazı bakım ürünleri gelir.

       Bunlar:

                    1.  Kan dolaşımını hızlandıran

                    2.  Saç tellerinin yağ foliküllerini koruyan

                    3.  Saçın kırılma ve dökülmesini önleyen

                    4.  Saçın elektriklenmesine fırsat vermeyen

                    5.  Keratin sentezini hızlandıran (Mg ve S bileşiklerini içeren )

                    6.  E vitamini , antioksidan B5 vitamini içeren ürünlerdir.

Bu ürünler yukarıda belirtilen reaksiyonlardan dolayı, saçın sağlığı açısından önemlidir. Ancak bunların bileşimine de hiç bir kimyasal yani toxic madde karıştırılmadan yapılmaları önemlidir. Aksi halde doğallıkları kalmaz.

 Bu ürünlerin başlıcaları ve önemlileri:

                   1. Yağlardır ve bunların başında zeytinyağı gelir.Eski çağlardan beri bilinen ve uygulanan en basit yöntemdir. Saça parlaklık ve sağlık verir. Saç tellerini sağlamlaştırır, sertleştirir ancak sonradan akıtılması zordur.

                    2.  Badem yağı da zeytinyağı gibi çok önemli bir bakım ürünüdür. Saçtan başka kaş ve kirpiklere de uygulanabilir.

                    3.  Zeytinyağına katılan bazı maddelerle de bakım yapılır. Doğal ürünlerden oluşan bu karışımların başlıcaları:

                         

          Zeytinyağı + Bademyağı

          Zeytinyağı + Yumurta sarısı

          Zeytinyağı + Gliserin

          Zeytinyağı + Elma Sirkesi

          Burada esas etkin madde zeytinyağıdır.

 

                    4. Hintyağı + Gliserin karışımı da doğal bakım ürünüdür.

                    5. Bal + Zeytinyağı + Ceviz yaprağı karışımı

                    6. Susamyağı + Yumurta sarısı karışımı

                    7. Çörekotu yağı + Zeytinyağı karışımı

                    8.  Ketentohumu yağı + Zeytinyağı karışımı

                    9.  Kuşüzümü yağı + Zeytinyağı

                  10.  Soya yağı + Zeytinyağı

                11. Çuhaçiçeği yağı + Zeytinyağı gibi tüm karışımların saç diplerine yedirilerek sürülüp, bir süre bekledikten sonra, yıkamak ve bu tedavileri bir süre devam ettirmek saçlarda iyilik görülmesinde yararlı olabilir.

Ancak bütün bu yöntemlere ek olarak verilecek en önemli uyarı şudur: Günlük sağlıklı beslenme olmadığı , daha öncede belirtildiği gibi geçirilen hastalıklar, stresler, tedaviler, (kemoterapi, radyoterapi vs.)depresyonlar saç dökülmesine neden olabilir ve hiçbir tedaviye cevap vermeyebilir.

Bilinçli, sağlıklı beslenme derken; bir noktayı unutmamak gerekir. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller doğal yollarla alınması gerekirken, dışardan bilinçsizce alınan vitamin, mineral her çeşit bitkisel olan kimyasal maddelere dikkat etmek gerekir. Doktor kontrolü olmadan alınan bu maddeler Zn, Se, Ca, Cu, Fe, elementlerini içeren mineraller, doğal ürünlerle alınanların dışında yani fındık, fıstık, ceviz, fasulye, badem, mantar, bezelye, bulgur, deniz ürünleri, üzüm, sebzeler, süt ve ürünleri daha sayılamayan pek çok ürünün dışında tablet olarak almak çok tehlikelidir ve yanlıştır. Vitaminler de dahil, bu element ve minerallerin çoğu, vücutta mikro ölçülerde bulunması ve alınması gereken maddelerdir. Vücutta birikim yaparak özellikle karaciğer , böbrekler ve daha birçok organı etkiler. Çünkü vücutta gereksiz yere alınan bu maddeler, kolay kolay dışarı atılamayacağından, her çeşit hastalığa neden olurlar. Bu maddeler doktor kontrolü hariç, herhangi bir kişinin önermesiyle alınmaz.

Saça uygulanan doğal yöntemlerden biri de kınadır. Çok eski çağlardan beri bilinen kına; saçı kızıla boyar, saça yapılacak en uygun bakım yöntemidir. Saçı tam olarak boyar, parlatır, korur, sağlıklı bir saç oluşturur. Saçtan başka el ve ayak tırnaklarına uygulanır. Antiseptik olması açısından saçı, el ve ayakları mantar, mikroplardan arındırır.  Uygulanması zordur, ancak saçı koruması açısından çok önemlidir. Zaten kızıl saç rengi güncel saç rengi olduğundan her çeşit boyaların yerine kullanıla bilinir.

Diğer bir saç boyası da; doğal boya olan rastıktır. Genellikle kırsal kesimde uygulanan rastık da, saçı koruması açısından önemlidir. Saçı koyu siyaha boyar.

Bu önerilen bakım yöntemlerinin dışında, saçın korunması ve bakımı açısından şunlara da dikkat etmek gerekir;

    1. Saçların çok sık yıkanması,saçın üzerindeki toz ve yağı akıtır, ama saç diplerindeki yağ tabakalarının görevini engeller,dolayısıyla sık yıkanma yapılmamalıdır.

      2. Saça uygun tarak ve fırça kullanılmalıdır.

      3. Saç zaman zaman uçlarından kesilmelidir.

     4. Metalik olsun, bitkisel olsun saç boyasını çok sık tekrarlamamalıdır. Ayrıca bitkisel boya yoktur. İçine koyulan bir miktar bitki özü, o boyayı bitkisel yapmaz. Saç boyası ve permadan sonra saçta alkali ve oksitleyici maddeler kalır, bunlar da saçın keratin yapısını etkiler, pH değişikliği olur ve melamin yapısı bozulur.

      5. Saça uygun şampuan seçilmeli, saçın kalın telli veya zayıf olmasına uygun sıklıkta yıkanmalıdır.

       6. Zaman zaman şampuan değiştirilmelidir.

      7. Saç kremi saçı döker, bunlar da dikkatli kullanılmalıdır. Saçların sadece uçlarına sürülmelidir.

       8. Jöle kullanılan saçlarda, daha sonra jöle banyo yapılarak saçtan akıtılmalıdır.

       9. Kullanma anında banyoda saç dökülürse, şampuan uygun değildir.

     10. Tararken, fırçalarken saç dökülür. Günde 100 tane saç dökülmesi normaldir.

   11. Her saçın dökülme mevsimi vardır. Belli zamanlarda saç dökülebilir, endişelenilmemelidir.

     12. Kadında olmaz, kellik erkek içindir, ama saç dökülmesiyle karıştırılmamalıdır.

     13. Dökülen saç her zaman yerine gelir.

     14. Saç güneş ışığı, rüzgar, deniz suyu, havuz suyu ve radyasyon, saç kirliliği, mor ötesi ışınlar SO2, SO3, NO, NO2 gazlarından etkilenebilir.

     15. Sigara, alkol vücuda olduğu gibi saça da zarar verir.

     16. Jöle, saç spreyi, boya, saç losyonları saça zarar verir.

    17. Yabancı şampuan iyidir deyip, tercih edilmemelidir, yanlıştır. Çünkü her ülkenin kendine has cilt ve saç yapısı vardır. Her ülkede kozmetik yasasına uygun olarak üretilen sabun ve şampuanlar kullanılan kimyasal katkı maddelerine göre farklıdır. Her kozmetik ürünü o ülke insanının cilt yapısına uygun üretilmektedir. Bir yabancı (İngiliz)her gün saç yıkayabilir, çünkü üretilen şampuan hafiftir. Ancak ülke insanın yaşam tarzı, iş hayatı saç yapısına uygun konsantrasyonları farklı şampuanlar üretilmesini gerektirir.

   18. Saçlar sıkı toplanmamalıdır. Özellikle çok dökülen saçları toplamak sakıncalıdır.

    19. Saçlarda kepeklenme daha çok yağlı saçlarda görülür. Eğer bilinen yöntemlerle giderilemiyorsa ,kepek tedavisinde bir doktora başvurmak en uygun yoldur. 

    20. Bazı ülke insanları (Hindistan-Pakistan), banyodan sonra saçlarını yağlarlar.    Bunun nedeni banyoyla akan saç köklerindeki yağı geri vermek içindir.  

      Şampuan, saç kremi, şekillendiriciler, perma, hava kirliliği, stres, dengesiz beslenme gibi olumsuz etkenlerden dolayı hasarlı saçların ve saç derisinin bakımı için lazer ışın tedavisi uygulanabilir.

       Saç bakımı ve korunması için çok çeşitli cihazlar üretilmiştir. Örneğin saçlı deri sağlığını öngören derin ısıtma sistemi, saç sterelizasyonu ve stilmulasyonla saçların yeniden çıkmasında etken olan, kan dolaşımını hızlandıran daha pek çok masaj aletleri geliştirilmiştir.