ERKEKLERİN KULLANDIĞI ÜRÜNLER
Geri
    Bu ürünler erkeklerde bakımlı görünmek için kullanılan, aynı zamanda, ciltte hijyeni sağlayan ürünlerdir. Bu ürünler:
     1- Cildi traşa hazırlayan ürünler
     2- Traş olurken kullanılan ürünler
     3- Traştan sonra kullanılan ürünler (Traş Losyonları) olmak üzere, üç grup altında incelenebilir.

     1- Traş öncesi ürünler:  Cildi traş işlemine hazırlamak için uygulanan ürünler olup, nemi ciltten emmek için kullanılırlar. Bunun için bilişimlerinde talk vardır. Ayrıca içerisine yumuşatıcı, alkollü olan losyonlar da katılabilir.

     2- Traş anında cildin tahriş olmaması için kullanılan ürünler, ciltte kaldığı sürece, cildin nemini korur ve yumuşaklığının devam etmesini sağlar. ayrıca, bu ürünlerin bolca köpük oluşturması gereklisir. Kayganlığı sağlaması açısından da, viskozite çok önemlidir. Isıya dayanıklı olmalıdır ve bileşimine parfüm katılmalıdır. Bir ara kullanılan tuvalet sabunları, bu gün köpük oluşturan traş sabunları haline getirilerek, bol köpüklü ve dayanıklı bileşikler elde edilme yoluna gidilmiştir.
     Traş kremleri de traş anında kullanılan ürünler olup sabunun su ve gliserin içerisindeki çözeltileridir. Genellikle tüp ambalajlarında olup, sedefli görünüştedirler. Konsantrasyonları önemlidir. Traş kremlerinin bileşimlerinde yumuşaklık ve tüpte katılaşmayı sağlamak için gliserin kullanılır. Bilişime katılan stearik asit ise, ürünün parlaklığını oluşturur.
     Eğer traş kremi köpüksüz ise, bir emülsiyon halinde köpüklü olanlara nazaran daha kullanışlıdır. Çünkü düşük pH'a sahiptirler. Dolayısı ile cilde zarar vermezler. Bu nedenle daha çok hassas ciltlerde kullanılabilirler. Bu kremler kullanılmadan önce cildin sıcak su ve sabunla yıkanması gerekir. Ancak bu koşullarda uygulanması daha kolay olur.

     3- Traş losyonları: Traş sonrası kullanılan ürünler olup, cildi tahrişlerden koruyan, canlandıran, serinleterek rahatlığı sağlayan ürünlerdir. Bunlardan alkollü olanları, traş losyonları olarak en çok kullanılan çeşitlerdir. Çünkü antibakteriyel etkiye sahip, nötralize edici özellikleri vardır. Bilişimlerine mentol ilavesi ile, serinletici özellik kazandırırlar. Bileşimlerinde nemlendiriciler, yumuşatıcılar, antiseptik etki gösteren maddeler bulunur. Ayrıca traş sonrası kullanılan, bazı toz traş sonrası ürünler de geliştirilmiştir. Bunlar kayganlık, emicilik, renk vermek ve örtücülük özelliğini taşıyan ürünler olup, yine antibakteriyel özelliğe sahip ve tedavi edici maddeler içeren, kozmetik ürünler sınıfına girerler.