İnovasyon (1.Kozmetik Kimyası, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresindeki Sunum)
Geri
      Kozmetikte yeni bir dönem başlamıştır; Organik Kozmetik. Organik kaynaklardan, yani bitkilerden elde edilen yağlar,öz sıvılar, özsular, her çeşit çözücü ve çözeltiler.
     Bunun için ürün seçilir, tasarımı yapılır, geriye nasıl üretileceği kalır. Bu da Ecocert sertifikalı ürünlerin elde edilmesi demektir. Ülkelerin ekonomik durumu, ithalat ve ihracatı, çevre, kalite ve tüketici konumları, halkın psikolojisi göz önüne alınarak, ISO ve IEC de bazı değişiklikler yapılarak ürünün üretilmesi demektir. Amaç halka doğal ürünler sunmaktır.
     Organik ürünler %95 doğaldır, yani içerikleri tartışmalı olan, kimyasal koruyucuları biyolojik olarak çözünmeyen, çevre kirliliği yaratan, tahriş eden, kanserojen maddeleri içermeyen ürünlerdir. Kozmetik yasasına bağlı kalınarak üretilen ürünlerdir.
     Dünyada bir yenilik bir değişim olarak gündeme gelen İnovasyon kozmetik dünyasında yerini almıştır. Burada en önemli değişiklik doğallıktır. Doğal hammadde, doğal bitki, doğal koruyucu, doğal taşıyıcı, doğal çözücü, doğal çözeltilerdir.
     Kozmetik dünyası her zaman yeni arayışlar içerisindedir. Çoğu kez kozmetik yasasının dışına çıkan, tamamen tıbbın konusu olan estetik operasyonlar hızını tamamen kaybetmiş, botoks uzun süre denenmiş ve kalıcılığı olmadığı gündeme geldiğinden beri yerini anti-aging ürünler almıştır. Ancak onlar da uzun vadeli genç kalma sorunlarını halledememiştir.
     Yeni bir başlangıç yapılmış organik kozmetik ürünlerin elde edilişi gündeme gelmiştir. Ama içeriklerinde kullanılan bitki özleri, bitki yağları, sıvıları ilk çağlardan beri bilinen gülyağı, zeytinyağı, gülsuyu ve bunlar gibi birçok doğal kaynaklı hammaddeler zaten bilinmektedir. Dolayısıyla bunların yeni kazanılmış hammaddeler olduğu tartışılamaz. Yani bir yerde yeniye değil geriye dönüş yapılmış olmaktadır. Zeytinyağının saç ve saç ürünlerinde; gülsuyunun, gül yağının cilt ürünlerinde ne denli etkili olduğu bilinmektedir. Kullanılmaya başlanan buğday kepeği bileşimli şampuanlar, E vitaminli ürünler, anne sütünün bileşimindeki laktoferin içerikli bebek bakım ürünleri gündemde olan organik kozmetik ürünlerin içine girer. Laktoferin oldukça zor elde edilen bir maddedir. Ancak organik ürünlerde doğal kaynaklı içerik maddeleri yanında bazı renk, koku verici, sentetik koruyucular da Ecocert onaylı olarak çok zorunlu hallerde kullanılmaktadır. Yine bazı kimyasal taşıyıcıların yerini tutacak organik taşıyıcılar bulunmadığı için, özellikle parfümeride anorganik taşıyıcıların onayı yoluna gidilmektedir.
     Organik kökenli kozmetik ürünlerde kullanılan temel çözücülerden Lecitin, soya fasulyesinden elde edilen yağı alınmış bir sıvıdır. Şampuanlarda; saç kuru veya yağlı olsun, kremlerde, parfümler ve losyonlarda ve tüm cilt bakım ürünlerinde, bebe ürünlerinde, iz giderici jellerde kullanılan E vitamini, buğday kepeği, zeytinyağı, sıvı lecitinler, renkli kozmetik ürünlerinde kullanılan lecitinler, essancial yağlar, mandalin ve portakal yağları gibi, lavanta yağı, proteinler, peptitler, enzimler, aminoasitler, plasentalar, vitaminler, termal sular vb; kozmetikteki görevleri yanında kan dolaşımını düzenleyen, depresyonu tedavi eden organiklerdir.
     Aromaterapi bitkisel öz yağlarla kişinin fiziksel, duygusal ve ruh sağlığı için bedenin iyileşmesini sağlayan bir tedavi şeklidir. Çok eski çağlardan beri bilinen (Mısır'da) bir tedavi yöntemi olup günlük ağacı, biberiye, defne, kekik, okaliptüs, karabiber öz yağı, kaküle vb daha pek çok bitki aromaterapide kullanılır.
     Bitkilerin tedavi ediciliklerinin yanında koruyucu, önleyici etkileri de vardır. Prolin, Alanin gibi aminoasitler her çeşit yosun özleri (enzimler), meyankökü, vitaminler (K) gibi leke kapatıcılar, ayçiçeği gibi yardımcı yağlar, hyloronic asit gibi cildin gergin tutulmasına yardımcı maddeler, organik kozmetiğin en önemli içerik maddeleridir.
     Su en çok kullanılan doğal çözücü, termal su bileşiminde çok sayıda element (Se,K,Mg,Ti,Al,Ca) ve mineralleri içeren bir çözücü olup birçok kozmetik ürünün bileşiminde bulunur.
     Cilt yenileyici olarak kullanılan elma öz sıvısı, esmer su yosunu, yeşil bezelye ekstresi, jojoba çekirdeği ekstresi, salatalık ekstresi nem çekici, nem yenileyici ve aynı zamanda nem verici olarak kozmetik ürünlerinin bileşimine girer. Tatlı badem yağı, yeşil çay, biberiye, aleovera, nar özü, zeytinyağı, deniz yosunu ve daha birçok doğal madde ve sıvılar nem düzenleyicisi olarak kullanılır, sebum üretiminin dengelenmesini, cildin üst tabakasının korunmasını sağlayan etkili maddelerdir.
     Kırışıklık kremlerinde kullanılan plasentalar, insan ve hayvan plasentalarından  farklı olmayan bitkisel maddelerdir. Cilt ürünlerinde kullanılan peptitler, A,B,C,D,E,K vitaminlerinin hepsi organik bitkilerde bulunur. Cilde katkıları yanında vücutta pek çok organın sağlığında da önemli görevleri vardır.
     Nar özü, çay ağacı yağı, ısırgan ekstresi, biberiye, papatya, yasemin, tefarik, gül, sedir ağacı yağı ve ekstreleri kozmetik ürünlerin hammaddeleri olmaları yanında antiseptik, antibakteriyel, antidepresan, antitoksidan özellikleri vardır. Öz yağlar, sıvılar çok iyi çözücüdürler.
     Biyoteknoloji son yıllarda çok gelişmiştir ve kozmetikle çok yakından ilgilidir. Buna koenzimleri, peptitleri de eklersek hücrelerin gençleşmesi için kozmetiklerde kullanılan yardımcı maddelerin önemi ortaya çıkmaktadır.
     Kozmetik yasası yalnız başına ürünler için değil, gıda, ilaç ve tıbbın da içeriğine girdiğinden deri yoluyla alınan toksik maddeler zararlı etkiler yaratır. Çünkü tüm toksikolojik deneyler organ hedeflidir. Bu nedenle kozmetik yasasının tıpla beraber gitmesi gerekmektedir.
     Organik dendiği halde, organik bitkilerin yetiştiği ortamlarda anorganik olan CuSO4, SO2 gibi maddelerle korunmaya çalışılmaktadır.
     Çağın gereğine göre neyin nerede kullanılacağı, nasıl ve hangileri ile sağlanacağı, koşullar değişmiş olsa bile öyle kimyasal çözücüler vardır ki yerini tutacak organik çözücüler bulunamaz, örneğin: bazı emülgatörler gibi. Bitkilerden elde edilen bitki özleri, yağları, sıvıları, taşıyıcılar bilinen kimyasal çözücüler ve taşıyıcılar kadar zengin olmadığı için bazı kimyasal çözücü ve taşıyıcılar Ecocert onayına tabi tutulmaktadır.
     Organik ürünlerin ve onların hammaddelerinin, ülkenin ekonomik koşullarına ve yasalarına uygun olarak üretilmesi gelişen teknolojiye ve değişen koşullara göre tüm dünya standartlarının en önemli bir kural olduğu ve bunlara kesinlikle uyulması, kullanılan yüzey aktif maddeler, Ecocert onaylı ürünlerin, Ecocert'siz ürünlere karşı alınacak önlemlerin unutulmaması gerekmektedir.
     Unutulmaması gereken diğer önemli bir nokta da; iş ahlakı, bir işletmeyi ayakta tutan ahlak kuralları, rastlantısal sonuçların bunları nasıl etkilediği, kendini kaliteye ve doğruluğa adamanın ödülü.
     Sağlık bakanlığı karar almış olmasına rağmen halen bir tıp doktorunun, dermatoloğun kontrolü olmadan solaryum, laser operasyon, botoks uygulayan güzellik salonları ve kuaförler vardır, bakanlığın tüm yasaklarına rağmen...

Yrd. Doç. Dr. Aysel ŞENOL