KIRIŞIKLIKLAR
Geri
    Güneş ışınları cildin yaşlanma sürecini hızlandırır. İnsan cildinin yaşlanması sürecinde ortaya çıkan başlıca değişiklikler; kırışıklıklar, sarkma, düzensiz pigmentasyon, kuruluk ve tüylerin azalmasıdır. Cildin sertleşmesi ve kuruması gibi sorunlara, hemen hemen tüm yaşlılarda rastlanır. Ciltteki, habis tümörlere yaşlılarda daha sık rastlanmaktadır. Bunun güneş ışınlarına maruz kalma sürelerinin artması ile bağlantılı olduğu yolunda güçlü kanıtlar ortaya konmuştur. Yaşlanmanın etkileri bilinmekte ise de; yaşlanmanın nedenleri ve işleyişi oldukça karmaşık, anlaşılması ve kabul edilmesi çok güç bir konudur.
     Ciltteki yaşlanmanın henüz bir çoğu aydınlığa kavuşmamıştır. Ancak, daha önce de belirtildiği gibi güneş ışınlarının ( UV ışınlarının) , yaşlanmanın göz ile görülen etkilerini hızlandırdığı kesin olarak bilinmektedir.
     Cildin nemlendirilmesi ince çizgiler veya yüzeysel yüz çizgileri gibi, yaşlanmanın bazı erken işaretlerinin azaltılmasına yardımcı olur.
     Bu çizgiler, cildin üst tabakalarının su kaybederek, büzüşmesi ile ortaya çıkarlar. Hücreler yeniden su kazandığında, şişerler ve çizgiler azalır.
     Kırışıklıkların kozmetik tedavisi yoktur. Retinoik asidin kırışıklıkları azalttığı yolunda reklamı da yapılmaktadır. Ancak söz konusu asidin, cilde kuruluk, ışıl duyarlılığı gibi önemli yan etkileri olan, kimyasal bir madde olduğu unutulmamalıdır.