LİPOZOMLAR
Geri
      Lipozomlar cilt bakımında önemlidir. Dış kısımları yağ olan, içleri ise çeşitli maddelerin çözündüğü, su dolu baloncuklardır ve son yıllarda kremlerin bileşimlerinde bulunmaktadır. Cildin nemlenmesini sağlarlar ve cilde koruyucu etki sağlarlar.
     Yağ maddelerinden oluşan, küçük yuvarlaklardır. Temel maddesi Lecitindir. Soya fasulyesinden elde edilir, çapları yaklaşık 0,001 milimetredir. Suyu itici ve tutucu olanlar bir arda bulunur. Yani Lesitin + Su = Lipozom'dur.
     Lipozom birden fazla tek moleküllü lesitinden oluşur. Cildin üst yüzeyine verilen lipozomlar, uygulamada önce, cildin yüzeyinin düzgünleşmesini sağlar ve cilde bir rahatlık verir. Verilen miktara göre, cildin yüzeyi ince bir lesitin tabakasıyla kaplanır ve epidermisin su kaybı önlenir. Lipozomlar daha sonra hücreler arasına geçer ve cildin % 40 oranda nemini sağlar. İlk anda maksimum seviyeye ulaşan bu durum, üç saat sonra tekrar eski haline döner. Onun için dört haftalık kullanılması gerekir.
     Lipozom sayesinde cilt yüzeyi düzgünleşir, nem durumu ayarlanır, cilt yumuşar, kırışıklıklar azalır ve hücre zarı yumuşar ve hücreler beslenir.