Merak Ettikleriniz
 
 

  Parfümün beklemişi neden zararlıdır?

  Saçım dökülüyor, ne yapayım?

  Parfümün hiç zararı var mı?

  Parfümün kalıcı olduğu nasıl anlaşılır?

  Tırnaklarım kırılıyor, nedenini açıklar mısınız?

  Kozmetik Teknolojisi Bölümü hakkında bilgi verir misiniz?

  Kozmetiğe ilgi duyuyorum, ilgili kaynak önerir misiniz?

  Kozmetik bölümü mezunuyum, lisans tamamlamak istiyorum, önerileriniz nelerdir?

  Kalıcı makyaj zararlı mıdır?

  Botox hakkında bilgi verirmisiniz?

  Saç kremi zararlı mıdır?

  Vitamin ile mineral arasında ne fark vardır?

  Hormon neden zararlıdır?

  Antioxidan nedir?

  Sinerjizm hakkında bilgi verir misiniz?

  Yağlı saçlarım için hangi marka şampuanı kullanmalıyım?

  Göz kapaklarım kırıştı. 31 yaşındayım ne yapmam lazım?

   Kozmetik sektöründe özellikle yüz ve cilt ürünleri stratejileri ve lansmanı ile ilgili bir proje hazırlıyorum. Bu konuda sektörle ilgili bana yardımcı olabilecek dökümanları nereden temin edebilirim?

 Seyreltilmiş turunç tentürü kremi güneşe çıkıldığında ciltte yine de leke yapar mı?

Kozmetik bölümünü seçmeyi düşünüyorum. Bana iş olanakları hakkında bilgi verebilirmisiniz. Ayrıca mezun oluna kadar ne gibi kurslar ve takviyeler alabilirim?

  Kimya bölümü 2.sınıf öğrencisiyim ilerde kozmetik kimyası üzerine çalışmak istiyorum, kozmetik teknolojisi diye bir bölüm olduğunu bilmiyordum. Okulum bittikten sonra tekrar bu bölümün eğitimini almam mümkün olabilir mi?

  Saf zeytinyağlı sabunları saçlarımızda günlük olarak kullanabilir miyiz? Bunların ph ları çoğunlukla 9-9,5 arasında 5,5 olmadıkları için zararları olur mu? Birde yetişkinler için bebek şampuanları öneriliyor ne dersiniz?

  Ben Kozmetik Bölümü öğrencisiyim, stajımı nerelerde yapabilirim?

  Ceviz kabuğu ile saçımı boyasam olur mu?

  Renkli ceketime diş macunu bulaştı, yıkadım, leke kaldı, neden?

  Peptit bir makyaj malzemesimidir?

  Kozmetik eğitimi almak istiyorum, bununla ilgili yapmam gerekenler nelerdir, bilgi verir misiniz?

  Kozmetik eğitimi veren bir kurs var mıdır?

  Yağlı saçlar için kullanılması gereken şampuan hangisidir?

  Islak mendil tesisinde olası sıkıntıları öğrenmek ve bu konuda bazı bilgiler edinmek istiyorum

  Kozmetik teknolojisi bölümünü bitirenler hangi bölümle 4 yıla tamamlayabilirler?

  Saçlarımın ince telli, hacımlı olmasını ve sağlıklı görünmesini istiyorum ne yapabilirim?

  Vücudumda pek çok ben var, et beni değil, yüzeysel kahverengi ve siyah, lazerle aldırmak zararlımı, yan etkileri varmı?

  Bronzlaşmayı çok seviyorum, ayda 1 veya 2 defa solaryuma gidiyorum. Acaba solaryum cilt için zararlı mı?
     Parfümün elde edilişi doğal yollardan çok (hayvansal salgılar, bitkiler hariç )sentetik yollarla elde edildiği için kullanımı üretiminden sonra 2 yıldır. Buna raf ömrü denir. Uzun süre bekletilirse kötü kokar (et kokusu, )bakteri üretir. Bozuk parfüm zararlıdır. Çünkü stres ve depresyona kadar giden etkileri oluşur, yani ruh sağlığını etkiler.
       14-17 Eylül tarihleri arasında yapılan Eurosia fuarında, düzenlenen 4 günlük seminerde, bununla ilgili uzun bir sunum yapmıştım. http://www.kozmetikbilimi.com/konu1.html Adresimize girerseniz, sanıyorum aradığınız cevapları bulabilirsiniz.
      Ancak aşırı bir dökülmeyse;kesinlikle bir doktora başvurmanız gerekir. Size dışarıdan önerilen, Zn, Mn, Se saçı getirir gibi uyarılara uyarak, bunları doktor kontrolü olmadan almayınız. Çünkü bu elementler vücuda mikro ölçülerde alınması gereken elementledir ve bunu da ancak gerekirse doktor saptar. Tahlil sonucu vücudunuzda bu elementler yeterince varsa, aldığınız fazlalıkların vücuttan atılması çok zordur ve üstelik bunlar suda çözünmezler. Size zarar verebilirler.
      Daha öncede açıklamıştım. Ancak bozuk, yani kullanılma süresi geçmiş, parfüm zararlıdır. Öncelikle bakteri üremiştir. Kokusu bozuktur, alkolün mikrop öldürdüğü bilinir, oysa alkolde de bakteri ürer. Kullanılırken çok az miktarlarda (gerçek parfümse)kulağa sıkmadan, kulak arkası, bilek ve giysi üzerine noktalar halinde sürülebilir. Aşırısı hem etreafı rahatsız eder, hem size zarar verir. Yüze, saça sürülmemelidir.
      Test yaparken dirseğinizin iç kısmını hafifçe bir iki damla sıkarak bekleyiniz, dirseği kapamayınız. Parmağınızı üstünde gezdirmeyiniz, hatta mümkünse kolunuzu sallayarak kurumasını sağlayınız. Teninizle uyumu, kalıcılığı uzun bir süre sonra anlayabilirsiniz.
      Bir çok nedeni vardır. Başta beslenmenizle ilgili olabilir. Eksik aldığınız gıdalar, yahut dengesiz beslenme tırnağı besleyen Zn, Ca, Fe, Biotin gibi element ve bazı maddelerin eksikliğinden olabilir. Çünkü zannettiğiniz gibi tırnak ölü değil, canlıdır ve boynuzsu maddedir. Beslenmeyle çok yakından ilgilidir. Ayrıca geçirdiğiniz hastalıklar da neden olabilir, ayrıca kullandığınız deterjanlarda etkin olabilir. Ojeler tırnağı havasız bırakır. Bir süre oje sürmemek, tırnağı kısa tutarak bakmak da yararlı olabilir.
      Kurucusu olduğum bu bölümün; kuruluşunun amacını, derslerini,mezunlarının çalışma alanlarını, sitemde oldukça uzun açıkladım. Sitemizde Kozmetiğin Tanımı ve Tarihçesi bölümlerimizden bu konuda yeterince bilgi alabilirsiniz.
      Makyaj; renklerle gölgeler ve doğala yakın hatlar oluşturmak (Sinema ve Tv makyajı hariç), yüze yeni ve anlamlı bir ifade kazandırmak, insanın kendini güzel ve mutlu hissetmesini sağlamak için, bir takım güzellik ürünleri ile yapılan bir tamamlayıcıdır.
      Ürünler makyaj ürünleridir. Gündüz ve gece makyajları farklıdır. Kozmetik ürünlerin hepsi kimyasallardan oluştuğundan, cilde zarar vermemesi için yatmadan yani uyumadan önce temizlenir. Uyku süresince cilt dinlenir. Bunun için de sayısız makyaj temizleme ürünleri geliştirilmiştir ve her gün yenileri üretilmektedir. Böyle olduğu halde; kalıcı makyaj denen ve ciltte günlerce kalan, derinin solunum yapmasını engelleyen bu toksik maddeleri ciltte tutmanın cilde ne kadar zarar vereceğini siz düşünün. Aksi halde "Her zaman yüzünüzdeki makyajı temizlemeden yahut yıkamadan yatmayınız" uyarıları boşa gider.
      Sarkan, kırışan ciltlerin toparlanması için uygulanan bir cilt yenileme yöntemidir. Dışarıdan cilde alınan her yabancı madde risklidir. Bir kere uygulanmaya başlandığı takdirde sürekli uygulanması gereken bir operasyondur. Çünkü; devam edilmediği taktirde cilt tekrar kendini bırakabilir. İlle de uygulanması gerektiği zaman kozmetiğe yönelmiş dermatologlar tarafından yapılması gerektir. Yani yetkili ellerde uygulanmalıdır.
      Banyo sonrası çok karışarak taranması zor olan saçlara uygulanan saç kremi, çok sık kullanılmamak kaydı ile önerilebilir. Ancak banyoda ıslak saçın en uçlarına sürerek bol suyla akıtılmalıdır. Tepeye asla sürülmemelidir.
      Vitaminler A, B, C, D, E, H, pp, K olan ve suda çözünenler ve yağda çözünenler olmak üzere iki gurupta incelenir. Bunlardan B ve C vitaminleri suda çözünürler ve vücutta birikim yapmazlar. Ancak A, D, E, H gibi yağda çözünenler doktor kontrolünde alınması gereken vitaminlerdir. Zaten tüm vitaminler gelişi güzel alınmamalıdır. Vücutta birikimleri zararlı olabilir. En iyi bulunma yerleri gıdalardır. Ve gıdalarla yetinilmediği taktirde doktor kontrolünde ek olarak alınır.
      Mineraller ise Bakır (Cu), Çinko (Zn), Demir (Fe), Kalsium (Ca), Seleniyum (Se) vs. gibi elementlerin kendileri veya bileşimleridir. Vücudumuzda mikro veya makro ölçülerde bulunması ve doktor kontrolünde alınması gereken maddelerdir. Kendi bildiğince alınmaz.
      Hem mineral hem vitaminler vücut için en gerekli maddelerdir ama hepsi de kimyasaldır.
      Bitki ve hayvan vücudunda bulunan ve " steroidler" adı altında incelenen kimyasal bileşiklerin en önemlilerinden biridir ve insan yaşamında çok etkendir. İlaç olarak alınan kortizon ve türevleri de bu guruba girer. Hormon dengesizliği insan yaşamında o kadar etkendir ki eksiklik ve fazlalıkları her çeşit hastalıklara ve de cilt hastalıklarına neden olur.
      Bunun için çok dikkatle incelenmeli ve doktor kontrolünde alınmalıdır.      Ürünleri mikro organizmalara karşı koruyan maddelerdir. Yani oksitlenmeyi geciktirirler, kokuşmayı, çürümeyi engellerler. Aynı şekilde kozmetik ürünlerinde bozulmasını engelleyen antioxidanlar vardır. Antioxidanların doğal olanları olduğu gibi yapay olanları da vardır.
      Kurutulmuş meyveler en doğal antioxidanlardır, örneğin kuru üzüm. Beta karoten, kuru erikte bol miktarda bulunan bir antioxidandır. Ca, Fe, I element veya mineralleri, B grubu vitaminleri, K vitamini de vücuda en gerekli olan ve de etken olan maddelerdir.
      Bir çok kez iki madde öylesine birbirini destekleyici ve güçlendirici bir etkiye sahiptir ki, bu ikisinin etkisinin toplamının üstünde bir etki oluşturup çok ciddi ve büyük zararlar meydana getirmesi olayıdır.
      Örneğin; Sigara zararlıdır. Sigara dumanını içine çekenler akciğerlerine büyük zarar verirler ve bu etki kanserojendir.  Eğer bu duman, asbest tozu ile karışır ise sigara içenlere oranla bu iki karışımı birden solunum yapanların akciğer kanserine yakalanma oranları 40 kat fazla olabilir.
      Yağlı saçlar için katran, kükürt, çinko, selenyum ve bazı asitleri içeren tıbbi şampuanlar, kullanmanızı öneririm.
      Bu tip şampuanlar da eczanelede satılır.
      Kırıştı derken sarktı demek istiyorsunuz herhalde, çok aşırı göz makyajı yapıyorsanız, sonra da silerken göz kapaklarını zedeliyorsanız zamanla bu sarkma olmuş olabilir.
      Aile yapınızdan kaynaklanabilir, yani bazı göz kapakları perde göz kapağı şeklindedir, yani doğuştan olabilir.
      Yüz kreminizden göz kapaklarınıza da sürün, yalnız gözaltı kremi değil.
      Kozmetik ürünlerle ilgili her bilgiyi, üretim ve diğer bilgileri, kozmetik şirketlerden almanız -tabii bir yere kadar- mümkün.
      P&G, Unilever, Henkel, L'oreal, Hunca v.b gibi kuruluşları örnek verebilirim.
      Evet, yapabilir.
      Kozmetik bölümünü seçmenizi tabi ki öneririm, kurs almanıza gerek yok, dersler yeterli.
      Mezuniyet sonrası da başta kozmetik sektörü olmak üzere, tüm hastane lab.da, biokimya lab.da, ilaç sektöründe, pazarlama bölümlerinde, v.b gibi pek çok alanda çalışabilmeniz mümkün.
      Kozmetik bölümü çok güzel bir bölümdür, içine girince anlarsınız, Koc.Üni.deki bu bölüm ön lisanstır, ama Ankara Gazi Üni.de ilgili bir lisans bölümü de var.
      Ancak Kozmetik Teknolojisi bölümünün dersleri çok farklıdır. Bu bölümü almanızı öneririm, tabii önce kimya bölümünü bitirin.
      Zeytinyağı çok eskiden beri bilinen, saçları koruma yöntemidir. Saçı parlatır, sağlıklı görünüm kazandırır ancak kürden sonra yağı saçtan akıtmak o kadar zor olur ki, verdiği yararla zarar eşitleşir.
      Bu nedenle gerçek zeytinyağlı sabun kullanmak daha uygun olur.
      Bebe şampuanlarında bileşim olarak cildi tahriş etmeyecek kadar ölçülerde kimyasal maddeler kullanıldığı için önerebilirim çünkü bebeklerin cildi çok hassastır.
      Başta Ekonomi bölümü bir kozmetik mezunu için ideal, iletişim, insan kaynakları, kimya, Gazi Üni.sinin Meslek Eğit.Fak.sine dikey geçiş de yapabilirsiniz.
      Kozmetiğe ilgi duymanıza sevindim.
      Ne kadar geniş bir alanı olduğunu bilemezsiniz,içine girdikçe anlar ve seversiniz.
      Türkiye Klinikleri Kozmetoloji Dergisi bu konuda tek bilimsel dergidir, ayrıca bilimsel kitaplardan da yaralanabilirsiniz.
      Tüm kozmetik kuruluşlarda, ecza depolarında, biokimya lab.da, hastanelerde dermotoloji, cerrahi bölümlarinde, vb gibi alanlarda staj yapabilirsiniz.
      Ceviz kabuğu saçı boyamaz, hele beyaz saçları, saçı biraz parlatır o kadar.
      Diş macunu bileşiminde beyazlatıcı Flor içerir, o da renk giderici oluyor.
       Makyaj ürünlerinin bileşimine giren kimyasal bir maddedir.
       Bir çok üniversitede Kozmetik eğitimi veren bölümler var artık.
       Kozmetik eğitimi kursla alınmaz, Üniversitelere bağlı önlisans bölümleri bu eğitimi verir.
       Bileşiminde S(kükürt), Zn(çinko), Se(selenyum), katran ve hafif asit içeren tıbbi şampuanları kullanabilirsiniz.
       Islak mendil çok pratik, ancak hassas bir konu. Üretimi, saklanması, kullanım şartları açısından, çok çabuk bakteri üreten bir üründür. Dolayısıyla açıldığında çok bekletmeden tüketmek gerektir.
       İktisat Fakültesi ve İşletme Fakültesinde lisans tamamlayabilirsiniz.
       Konular bölümünde saç bakımıyla ilgli oldukça geniş bilgi var. Saç için çinko, mangan içeren mercimek, havuç, ceviz, fındık, muz, buğdaygiller, yumurta sarısı gibi Zn içeren gıdalar, kestane, buğdaygiller, çay gibi Mn içeren gıdalarla saçlarınızı beslemek mümkün,ama bu elementleri tablet olarak doktora sormadan asla almayınız.
       Lekeler dermotologların konusu, laser'la giderilen lekeler tekrar ortaya çıkıyor.
       Solarium'u önermiyorum, hele bu konuda tam yetlili kişilerce yapılmaması durumunda.
Çok istiyorsanız,dermotolog kontrolünde bir merkezde yaptırabilirsiniz, ışınlar iyi ayarlanmadığı takdirde cilt kanseri yapma olasılığı çok yüksek, hele ayda 1 veya 2 kez olursa.