TIRNAK CİLALARI
Geri
      Tırnak cilaları oje olarak tanımlanır, ana maddeleri cila çözeltisi, renk maddesi ve pigmentlerdir. Yumuşatıcı reçine ve diğer çözücüler, karışıma ilave edilerek elde edilen çözelti, filtreden geçirilerek santirüfüje konulur. Burada genellikle çözücüler alev alıcı olduğu için, çalışılırken dikkatli olunması gerekmektedir. Ojeye renk veren pigmentlerdir, parlaklığı ise karışıma katılan sedeften ileri gelir.  Tırnakları güzel göstermenin yanında, tırnak şeklini de değiştiren oje maddesi, tırnaklar için birer koruyucu, aynı zamanda kapatıcı görevini görür. Çünkü şekilsiz, hastalıklı tırnakların görünümü, ojeyle gizlenmiş olur. Ancak hastalıklı tırnaklarda olduğu gibi, sağlıklı olanlarda da ojeyi tırnak üzerinde uzun süre tutmak zararlıdır. Çünkü tırnağın havayla temasını keserek, sağlıklı rengini bozar, normal tırnağın rengini sarıya dönüştürür.

     Tırnak Kırılmasına Karşı Kullanılan Kozmetikler

    
Aşırı derecede yumuşak veya aşırı derecede sert olan tırnaklar, kolay kırılabilen tırnaklar sınıfına girer. Her ikisi de problem olup, bakım yapılmadığı taktirde, ele çirkin görünüm verirler. Bu tip problemlerin başında, beslenmeden başlayarak pek çok fizyolojik hastalıklar, neden olarak düşünülebilir. Kullanılan kimyasal maddeler, deterjanlar, aşırı su ile temas, nem eksikliği, soğuk hava bunlara neden olabildiği gibi, kalsiyum eksikliği de tırnak kırılmalarının başında gelen, önemli nedenlerdendir.
     Deri ve tırnakların kuruması, çatlama ve kırılmalara neden olabileceği gibi, bilinçsiz beslenmeler de tırnak kırılmalarının nedenlerinden sayılabilir. Ayrıca, sürekli olarak ve iyi formüle edilmemiş tırnak cilalarının (ojelerin) kullanılması da, tırnakların kırılmasına neden olabilir.
     Problemli tırnaklardan ve iyi formüle edilmemiş tırnak cilalarından meydana gelen bazı dermatitler de, kepeklenme, kaşıntı, ödem gibi genellikle göz çevresinde oluşan lezyonları oluşturabilirler. Hatta bazen bu lezyonlar, egzamaya benzeyen ve eritrem oluşturan, dermatitler meydana getirebilirler.
     Bu nedenle, kullanılan tırnak cilalarının iyi formüle edilmiş olmalarına dikkat edilmelidir. Ekonomik diye satın alınan tırnak cilalarının, çeşitli rahatsızlıklara neden olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Özellikle kadınlarda görülen bu rahatsızlıkların nedeni, kullanılan tırnak cilalarının kaliteli üretilmiş olanlarının kullanılması sonucu ortadan kalkabilir.