YAŞLANMAYA KARŞI ÜRÜNLER
Geri
    Tedavi

    
Kuruluk için nemlendiriciler,
     kırışıklıklar için kremler önerilebilir.

     Koruma

    
Doğal yaşlanmaya karşı bakım,
     UV ışınlarından korunmak için, kişiye uygun kozmetik ürünler kullanılabilir.

     Kuruluk

    
Yaşlı görünümdeki cilde sahip insanlardaki kuruluk düzeyi, genç görünümlü cilde sahip olanlarınkinden daha yüksektir. Yaşlanmaya karşı ürünler, iyi bir nemlendirici özelliğine sahip olmalıdır.

     Kırışıklıklar

    
Bir önceki konuda genel olarak verilen kırışıklıklar yaşlanma edebiyatının en önemli konusudur. Özellikle ince çizgiler (ince kırışıklıklar) şeklinde olup, çogunlukla göz çevresinde oluşan çizgiler en belirgin olanlardır.
     Değişik yaklaşımlarla kırışıklıkların giderilmesi değil, ama hafifletilmesi için;
     1- Hücre yenilenmesinin hızlandırılması
     2- Beslenmenin arttırılması veya bilinçli beslenme,
     3- Genç cilt moleküllerinin eklenmesi önerilebilir.
     Ürünlerin çoğu iddiaları desteklemek üzere yardımcı verilere bel bağlamıştır. Klinik testten olumlu sonuç alan çok azdır.
     Kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri, damarların çatlaması da cilt sorunlarındandır. Çoğu kez, genetik ve güneşin zararlarından kaynaklanan yaşlanmadan ileri gelir. Kılcal damar ağındaki değişiklikler (damarların çatlaması gibi) sonucunda, beslenme azalır ve niteliği düşük maddeler (kalojen, elastin gibi) üretilir.
     Çiller UV ışınlarının oluşturduğu zararlara karşı, korunma, tedbir alınmadığının göstergesi olup cildin hızlı yaşlanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koyar.
    
     Yaşlanmayı Geciktirme

    
Doğal yaşlanma, yaşla yerel olarak beslenme eksikliklerinden ortaya çıkabilir. (kılcal damarların bütünlüğünü kaybetmesi gibi nedenlerle) Bu değişikliklere karşı korunumda uzun vadeli yöntemler söz konusu olabilir. Radikalleri yok eden maddeler örneğin (E vitamini) kullanılmalıdır.